۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 2,613
کد خبر:66230
| ف | | |

حسین روزبه:

انقلاب اسلامی بخش بزرگی از افق تمدنی استکبار را تسخیر کرده

 اگر انقلاب اسلامی به حوزه تاثیرگذاری جهانی نرسیده بود، این میزان دشمنی با او نمیشد. یا به عبارت دیگری حجم دشمنی با ما حجم بزرگی ماست. به همان اندازه که ما بزرگ و تاثیرگذار شدیم، به همان میزان حجم دشمنی با ما هم بیشتر سنگین تر و تندتر شده است، حجم طراحی ها و توطئه ها علیه ما بزرگتر شده است. این بزرگی، در حقیقت به اینجا می رسد که گسترش دامنه تفکری انقلاب اسلامی، در افق تمدنی یک فضای میدانی بزرگ را از دشمن و از نظام سلطه تسخیر کرده است که تصاحب این فضا، برای نظام سلطه بسیار سنگین تمام شده است.

پایگاه تحلیلی مصداق/  تقابل و مواجهه جمهوری اسلامی با غرب و استکبار به سر کردگی آمریکا، یکی از سوالات اساسی است که پیش از تحلیل ارتباط و تعامل بین این دو کشور باید پاسخ داده شود. نگاه تمدنی اسلام، الگوسازی برای کشورهای مختلف و … مواردی هستند که همواره در پاسخ به این سوال و سوالات از این دست مطرح شده اند. جهت تبیین این موارد و بررسی ریشه های دشمنی و تقابل جمهوری اسلامی با نظام سلطه و پرچمدار آن ایالات متحده، با دکتر حسین روزبه، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل بین الملل به گفتگو نشستیم که بخش اول و دوم آن پیش از این ارائه شده بود؛ در ادامه بخش سوم این گفتگو، که در آن به دامنه اثرگذاری جمهوری اسلامی و نحوه مواجهه استکبار با ان پرداخته ایم، تقدیم می گردد.

این مواجهه انقلاب اسلامی با استکبار تاثیرات برون مرزی هم داشته؟  به طور دقیق تر این نگاه «اتکای به مردم و استکبار ستیزی»؟
هر تمدنی بخواهد شکل بگیرد یک نقطه مرکزی دارد که همه اتفاقات حول آن شکل می گیرد. برای پاسخ به  اینکه آیا استکبار ستیزی ملت ایران بر سایر ملل هم تاثیر داشته،  باید گفت که دنیا ترکیبی از دولت ها و ملت های کشورهای مختلف است. در دولت ها، با توجه به فشارهای سیاسی امریکا و وابستگی آنها به آمریکا، شاید نگاهشان یک نگاه تهدید محوری نسبت به جمهوری اسلامی باشد؛ به همین دلیل وقتی بررسی می کنیم، در جایی که مباحث سیاسی مطرح است شاهد یک همگرایی بین دولت ها هستیم. اما واقعیت امر این است که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی در بین ملت ها، چشم امید و کانون امیدواری برای آینده است.
مسئولین ما به کشورهای دیگر که می روند با استقبال عمومی مواجه می شوند ولی شما ببینید رئیس جمهور امریکایی کجا می رود که تظاهرات بر علیه شان نیست؟ تظاهرات ده نفری صد نفری نه. تظاهرات صدهزار نفری و چند ده هزار نفری.
نزدیکترین متحد امریکا انگلیس است، وقتی رئیس جمهور آمریکا به این کشور می رود، تظاهرات علیه فرآیند اندیشه جهانی سازی امریکایی اتفاق می افتد. اما شما هیچ جا نمی بینید یک جریان موثر مردمی علیه سیاست های جمهوری اسلامی اتفاق بیافتد.

این پدیده ایران هراسی، یک پدیده دولتی، امنیتی و سیاسی است. در صورتی که در جایی که جمهوری اسلامی نفوذ دارد، نفوذ اجتماعی و مردمی است. شما برای ساختن تمدن، بعد از پیدا کردن نقطه کانونی, نیاز دارید که تفکرات این تمدن را اجتماعی کنید. اتفاقا در این مسیر تمدنی، یک طلبه نخبه کلاسیک معتقد به ارزش های امریکایی باید مقابل شما بایستند. یا اینکه یک دولت یا حکومت مسلمان که با امریکا رابطه خوبی دارد باید در مقابل شما بایستد. اما مستضعفین در کنار تمدن انقلاب اسلامی هستند.
من چرا میگویم این تمدن وجود دارد؟ اتفاقا یک دلیلش همین مخالفت هاست. چون آنها می دانند این اندیشه و این تفکر توان تسخیر حکومت ها را دارد. هر کجای دنیای اسلام و در درجه اول جهان مستتضعفین، صندوق رای واقعی بوده، مخالفین امریکا رای آورده اند و امریکایی ها مجبور به مداخله شده اند. از سرزمین های اشغالی گرفته تا هر کشور مستقل دیگر. کجاها وارد می شوند؟ وقتی یک جریان قدرتمندی مخالف امریکا به قدرت می رسد، اینها برای اینکه فضای کلی از دستشان خارج نشود مجبور به مداخله موثر اقتصادی می شوند؛ یعنی فرآیند تحریم.
اگر انقلاب اسلامی به حوزه تاثیرگذاری جهانی نرسیده بود، این میزان دشمنی با او نمیشد. یا به عبارت دیگری حجم دشمنی با ما حجم بزرگی ماست. به همان اندازه که ما بزرگ و تاثیرگذار شدیم، به همان میزان حجم دشمنی با ما هم بیشتر سنگین تر و تندتر شده است، حجم طراحی ها و توطئه ها علیه ما بزرگتر شده است. این بزرگی، در حقیقت به اینجا می رسد که شاهد هستیم گسترش دامنه تفکری انقلاب اسلامی، در افق تمدنی یک فضای میدانی بزرگ را از دشمن و از نظام سلطه تسخیر کرده است که تصاحب این فضا، برای نظام سلطه بسیار سنگین تمام شده است. از دست دادن فضای اجتماعی ملت ها هزینه سنگینی است که انقلاب اسلامی به نظام سلطه تحمیل کرده است. البته این ایجاد هزینه برای دشمن، در مسیر رشد خود با فراز و نشیب هایی همراه بوده، ولی برآیند و معدل این حرکت رو به جلو است. به همین خاطر شما می بینید که هرچه جلوتر آمدیم طراحی های درون تمدنی علیه جمهوری اسلامی بیشتر شده. یعنی شما می بینید داعش راه می افتد. داعش یک تهدیدی با خواستگاه به ظاهر اسلامی علیه تفکر اسلامی است. یعنی شما اگر تصور می کردید در یک مقطع زمانی و ورود و حضور و مداخله مستقیم نظام سلطه و در راس آن امریکا را، امروز دیگر مداخله مستقیم را نمی بینید، شروع کردند به جنگ نیابتی؛ جنگ نیابتی طراحی نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی بود.

 

ادامه دارد…

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)