۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 1,807
کد خبر:66079
| ف | | |

در گفتگو با «حسین روزبه» مطرح شد:

برجام؛ دوگانه «اعتماد به ملت» و «اعتماد به دشمن»

برجام یک تجربه، یک قطعه از پازل تمدن بزرگی است که می خواهد شکل گیرد. یک پایه است. آن پایه چیست؟ اینکه در بین دوگانه اعتماد به ملت و اعتماد به دشمن، ما تجربه تلخ اعتماد به دشمن را داشته ایم. یعنی بر سر دوراهی انتخاب ملت یا انتخاب دشمن، امروز دیگر همه به این جمع بندی رسیده اند که باید به سمت ظرفیت داخلی رفت، به سمت تکیه بر توانایی ملت رفت.

پایگاه تحلیلی مصداق/ ریشه تقابل جمهوری اسلامی با غرب و استکبار به سر کردگی آمریکا، یکی از سوالات اساسی است که پیش از تحلیل ارتباط و تعامل بین این دو کشور باید پاسخ داده شود. نگاه تمدنی اسلام، الگوسازی برای کشورهای مختلف و … مواردی هستند که همواره در پاسخ به این سوال و سوالات از این دست مطرح شده اند. جهت تبیین این موارد و بررسی ریشه های دشمنی و تقابل جمهوری اسلامی با نظام سلطه و پرچمدار آن ایالات متحده، با دکتر حسین روزبه استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل بین الملل به گفتگو نشستیم که بخش نخست آن پیش از این ارائه شده بود؛ در ادامه بخش دوم این گفتگو تقدیم می گردد.

خیلی ها تلاش کردند که این نگاه (تمدن ساز ایران شیعی) را محصور کنند به چارچوب مرزها. شاید یکی از دلایلی که جنگ علیه ما تحمیل شد، همین بوده باشد که ما همه توان خودمان را بیاوریم و تمرکز کنیم بر مرزها. رفتند به این سمت که ترکیب این دو عنصر (ایران و تشیع)، برای نظم نوین جهانی و برای نظام سلطه جهانی یک خطر بنیادین است، لذا همین عناصر امریکائی ها را به تلاش برای مهار انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی واداشت.به همان میزان که این خطر برای آنها جدی تر شده،  همان میزان دشمنی ها هم گسترده شد. دشمنی در دوران رژیم پهلوی با عناصر ملی گرا یک وجه داشت و دعوا بر سر تصاحب منافع مادی ملت بود ولی الان دو وجه دارد؛ اول دعوا بر سر منافع مادی است و دوم دعوا بر سر هویت این ملت است. تلاقی این دو دعوا، حجم دشمنی را بیشتر می کند.
ما چون نظام سازی کردیم و مسیر را رو به جلو آمدیم، دشمن در خیلی از حوزه ها نا امید شد. یعنی دشمن دیگر دنبال این نیست که به منافع مادی ما دست اندازی کند چون آن تفکر توانست نظام سازی و ساختار سازی کند  و توان حراست از منافع مادی این ملت را ایجاد کند. در بخش دفاعی و امنیتی کاملا مقتدر ظاهر شدیم، اما دشمن و نظام سلطه علاوه بر تلاش برای کند نمودن پیشرفت­ های تکنیکی و فناوری، یک نیم دور کوچکی زد و رفت دنبال تصاحب آن بنیه فکری و فرهنگی که این هویت را می سازد، هویتی که این اعتماد به نفس را به ایرانی ها تزریق کرد که می توان ایستادگی کرد و از منافع خود دفاع کرد. یکی از این مصادیقی که دشمن و نظام سلطه دنبال ربودن آن است، روحیه اعتماد به نفس است. این در حقیقت پس گرفتن پیشرفت های تکنیکی تفکر انقلاب اسلامی است. یکی از مصادیقش می شود هسته ای؛ مواجهه ما با امریکا در موضوع هسته ای از یک طرف اعتماد به نفس به بلوغ رسیدن انقلاب اسلامی را می رساند و از طرفی تجارب متراکم جمهوری اسلامی راه یک مرحله به جلو می برد. این انگاره در برخی جریانات نظام وجود داشت که شاید بشود مسئله تعارض با امریکا و دشمنی با امریکا را یک پله تقلیل داد و مدیریت کرد. یعنی به این شدت سرشاخ نشویم. خب اگر واقعا این اتفاق می افتاد خوب بود، عاقلانه هم بود. یعنی اگر بشود انقلاب اسلامی را با هزینه کمتر پیشبرد، هر انسان عاقلی این را می پذیرد. اما این تجربه قبلا هم وجود داشت؛

اولین تجربه ما با امریکا در الجزایر و در قضیه گروگان ها بود. آنها متعهد می شوند در امور داخلی ما دخالت نکنند ولی در عمل هیچ موردی نیست که دخالت نکنند. ما تجربه مواجهه با امریکا را داشتیم، اما این تجربه ی رویارویی مستقیم و محکم و یک قول کتبی و یک قرارداد به اصطلاح بین المللی را نداشتیم. برجام این تجربه را به ما داد. امروز تجربه متراکم جمهوری اسلامی در مواجهه با مخالفین و دشمنان، یک فصل مفصلی در رابطه با برجام دارد.جا دارد مسئولین آموزش و پرورش ما تجربه برجام را امروز ببرند به کتاب های تاریخ؛ یعنی باید به نسل آینده تجربه خیانت امریکائی ها به حرف خودشان و به اعتماد ملت ایران را آموخت و آموزش داد. برجام یک قرارداد چندجانبه بین المللی برای ما نیست، برجام یک تجربه، یک قطعه از پازل تمدن بزرگی است که می خواهد شکل گیرد. یک پایه است. آن پایه چیست؟ اینکه در بین دوگانه اعتماد به ملت و اعتماد به دشمن، ما تجربه تلخ اعتماد به دشمن را داشته ایم. یعنی بر سر دوراهی انتخاب ملت یا انتخاب دشمن، امروز دیگر همه به این جمع بندی رسیده اند که باید به سمت ظرفیت داخلی رفت، به سمت تکیه بر توانایی ملت رفت.
به نظرم جفایی که در موضوع برجام اتفاق افتاد، تلقین این روحیه بودکه ایرانی نمی تواند. واقعا در حق این ملت توانمند جفا  شد. بنظرم برجام این تجربه را به ما خواهد داد تا بیشتر خودمان را بپذیریم. اعتماد به نفس داشته باشیم. برای اینکه مسیر را در بستر نگاه تمدنی را جلو ببریم، لازم است این تجربه برجام بازخوانی شود؛ مکرر در مکرر؛ برای کسانی که عموما هم از نسل جوان باشند.  این خلاصه ای است از تجربه متراکم مواجهه ما با امریکا از ۱۳۲۸ تا الان، که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)