۲۸ تیر ۱۳۹۷ مصادف با   6 ذیقعده 1439
تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 980
کد خبر:65900
| ف | | |

اختلال در محاسبات و راه های مقابله (7)

مبارزه با استکبار تعطیل پذیر است؟

رهبر انقلاب : «یک نکته‌ دیگری که سؤال کردند [این بود که]، تکلیف مبارزه‌ با استکبار پس از مذاکرات چیست؟ خب، مگر مبارزه‌ی با استکبار، تعطیل‌پذیر است؟… مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار». 

پایگاه تحلیلی مصداق/ با اعتنا به تجربیات گذشته در رویارویی با مستکبران، سوال این است در ادامه مسأله هسته ای و دوران پسابرجام و با هدف و نقشه نفوذ دشمن از طریق اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان چه باید کرد؟ آیا می‌توان با حفظ اصل استکبارستیزی که کاملاً واقع‌گرایانه و عقلانی است، هم درست محاسبه کرده و هم از نفوذ دشمن ممانعت به عمل آورد؟ یا پس از برجام دیگر دشمن با ما کنار آمده و دنبال ایجاد اختلال محاسباتی نیست و ما هم باید استکبارستیزی را فراموش کنیم و سخنی از آن به میان نیاوریم تا منافع کشور حاصل شود؟  ابهامی که یکی از دانشجویان در آغازین روزهای پس از امضای برجام از محضر امام‌خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پرسید: «یک نکته‌ دیگری که سؤال کردند [این بود که]، تکلیف مبارزه‌ با استکبار پس از مذاکرات چیست؟ خب، مگر مبارزه‌ی با استکبار، تعطیل‌پذیر است؟… مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار(۱)». 

به منظور حفظ استکبارستیزی و ممانعت از نفوذ دشمن در پسابرجام دو راهبرد پیشنهاد می‌شود: راهبرد «آرمان‌گرایانه و تکلیف‌محور» که نسبت به راهبرد دیگر یعنی راهبرد «واقع‌گرایانه و نتیجه‌محور» کلان‌تر بوده و بر آن حکومت دارد. این دو راهبرد جهت تبیین و تمایزِ بهتر، در ادامه به صورت جداگانه مورد بررسی و ارائه قرار می گیرد، اما باید دانست که این دوگانه کاملاً در‌هم تنیده‌اند، همانگونه که امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در دیدار دانشجویان آرمان‌گرایی را به عنوان اولین فریضه دانشجویان مطرح نموده و آن را مقابل محافظه‌کاری دانستند نه واقع‌گرایی؛

«یک ‌عدّه‌ای تبلیغ می‌کنند و وانمود می‌کنند که آرمان‌خواهی مخالف واقع‌گرایی است؛ نه آقا، آرمان‌ خواهی مخالف محافظه ‌کاری است، نه مخالف واقع ‌گرایی.محافظه‌کاری یعنی شما تسلیم هر واقعیّتی – هرچه تلخ، هرچه بد – باشید و هیچ حرکتی از خودتان نشان ندهید؛ این محافظه‌کاری است. معنای آرمان‌گرایی این است که نگاه کنید به واقعیّت‌ها و آن‌ها را درست بشناسید؛ از واقعیّت‌های مثبت استفاده کنید، با واقعیّت های سلبی و منفی مقابله کنید و مبارزه کنید. این معنای آرمان‌گرایی است(۲)».

در نسبت دوگانه «تکلیف-نتیجه» با دوگانه «آرمان‌گرایی-واقع‌گرایی» هم می توان گفت: اگرچه تکلیف به مثابه وظیفه‌ای که باید حتماً انجام شود به تعبیری کاملاً واقع‌گرایانه است، اما از دریچه و منظر دیگر آرمان‌گرایانه هم هست. وقتی توجه کنیم که غایت دین و انتظار باری‌تعالی از ما عمل به تکالیف الهی است و تمام آرمان‌ها و اهداف اسلام هم در عمل به تکلیف محقق می‌شوند. پس در عمل به تکلیف هم آرمان‌گرایی موج می زند و هم واقع‌گرایی لحاظ می‌شود. خصوصاً‍ً این‌که در انجام تکلیف باید بدنبال ایجاد لوازم، زمینه ها و ابزار حصول نتیجه هم بود و‌گرنه عمل به تکلیف بدون فراهم کردن و تحقق شرایطِ رخ دادن نتیجه، کاری عبث خواهد شد.


(۱)بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان ۹۴/۴/۲۰

(۲) بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان ۹۴/۴/۲۰

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

avatar

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت