۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 2,781
کد خبر:65900
| ف | | |

اختلال در محاسبات و راه های مقابله (7)

مبارزه با استکبار تعطیل پذیر است؟

رهبر انقلاب : «یک نکته‌ دیگری که سؤال کردند [این بود که]، تکلیف مبارزه‌ با استکبار پس از مذاکرات چیست؟ خب، مگر مبارزه‌ی با استکبار، تعطیل‌پذیر است؟… مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار». 

پایگاه تحلیلی مصداق/ با اعتنا به تجربیات گذشته در رویارویی با مستکبران، سوال این است در ادامه مسأله هسته ای و دوران پسابرجام و با هدف و نقشه نفوذ دشمن از طریق اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان چه باید کرد؟ آیا می‌توان با حفظ اصل استکبارستیزی که کاملاً واقع‌گرایانه و عقلانی است، هم درست محاسبه کرده و هم از نفوذ دشمن ممانعت به عمل آورد؟ یا پس از برجام دیگر دشمن با ما کنار آمده و دنبال ایجاد اختلال محاسباتی نیست و ما هم باید استکبارستیزی را فراموش کنیم و سخنی از آن به میان نیاوریم تا منافع کشور حاصل شود؟  ابهامی که یکی از دانشجویان در آغازین روزهای پس از امضای برجام از محضر امام‌خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پرسید: «یک نکته‌ دیگری که سؤال کردند [این بود که]، تکلیف مبارزه‌ با استکبار پس از مذاکرات چیست؟ خب، مگر مبارزه‌ی با استکبار، تعطیل‌پذیر است؟… مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار(۱)». 

به منظور حفظ استکبارستیزی و ممانعت از نفوذ دشمن در پسابرجام دو راهبرد پیشنهاد می‌شود: راهبرد «آرمان‌گرایانه و تکلیف‌محور» که نسبت به راهبرد دیگر یعنی راهبرد «واقع‌گرایانه و نتیجه‌محور» کلان‌تر بوده و بر آن حکومت دارد. این دو راهبرد جهت تبیین و تمایزِ بهتر، در ادامه به صورت جداگانه مورد بررسی و ارائه قرار می گیرد، اما باید دانست که این دوگانه کاملاً در‌هم تنیده‌اند، همانگونه که امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در دیدار دانشجویان آرمان‌گرایی را به عنوان اولین فریضه دانشجویان مطرح نموده و آن را مقابل محافظه‌کاری دانستند نه واقع‌گرایی؛

«یک ‌عدّه‌ای تبلیغ می‌کنند و وانمود می‌کنند که آرمان‌خواهی مخالف واقع‌گرایی است؛ نه آقا، آرمان‌ خواهی مخالف محافظه ‌کاری است، نه مخالف واقع ‌گرایی.محافظه‌کاری یعنی شما تسلیم هر واقعیّتی – هرچه تلخ، هرچه بد – باشید و هیچ حرکتی از خودتان نشان ندهید؛ این محافظه‌کاری است. معنای آرمان‌گرایی این است که نگاه کنید به واقعیّت‌ها و آن‌ها را درست بشناسید؛ از واقعیّت‌های مثبت استفاده کنید، با واقعیّت های سلبی و منفی مقابله کنید و مبارزه کنید. این معنای آرمان‌گرایی است(۲)».

در نسبت دوگانه «تکلیف-نتیجه» با دوگانه «آرمان‌گرایی-واقع‌گرایی» هم می توان گفت: اگرچه تکلیف به مثابه وظیفه‌ای که باید حتماً انجام شود به تعبیری کاملاً واقع‌گرایانه است، اما از دریچه و منظر دیگر آرمان‌گرایانه هم هست. وقتی توجه کنیم که غایت دین و انتظار باری‌تعالی از ما عمل به تکالیف الهی است و تمام آرمان‌ها و اهداف اسلام هم در عمل به تکلیف محقق می‌شوند. پس در عمل به تکلیف هم آرمان‌گرایی موج می زند و هم واقع‌گرایی لحاظ می‌شود. خصوصاً‍ً این‌که در انجام تکلیف باید بدنبال ایجاد لوازم، زمینه ها و ابزار حصول نتیجه هم بود و‌گرنه عمل به تکلیف بدون فراهم کردن و تحقق شرایطِ رخ دادن نتیجه، کاری عبث خواهد شد.


(۱)بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان ۹۴/۴/۲۰

(۲) بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان ۹۴/۴/۲۰

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)