۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۲۵ دی ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 3,332
کد خبر:64096
| ف | | |

دکتر رجبی دوانی پاسخ می دهند؛

استقامت در برابر استکبار تا کجا ادامه دارد؟

متاسفانه دولتمردان جوی ایجاد کردند و اینگونه مطرح کردند که ما بخاطر استقامت بی جا باعث شدیم که تحریم ها و فشارها وارد شود و اگر از مواضع انقلابی کوتاه بیاییم و سرسختی نشان ندهیم و مذاکره کنیم، می توانیم تحریم ها را برداریم و اقتصاد را شکوفا کنیم. در واقع دشمن توانست با فضای رسانه ای که در اختیار داشت، این نکته را جا بیاندازد و بدین ترتیب در محاسبات مردم و مسئولین انحراف و خطا ایجاد کند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در بخش اول گفتگو، مفهوم استقامت و نسبت آن با جهادکبیر تبیین و سیره پیامبر اکرم(ص) و امام حسین(ع) در این خصوص بررسی گردید. دکتر محمد حسین رجبی دوانی در این بخش از گفتگو برای آنکه دریابیم تا چه میزان باید در برابر فشارهای دشمن مقاومت کرد به این سوال پاسخ داده اند که «استقامت تا کجا ادامه پیدا می کند؟»

ما از قرآن کریم و تعالیم اهل بیت(علیهم السلام) در ارتباط با استقامت چنین درمی یابیم که استقامت تا جایی است که دشمن را وادار به عقب نشینی و پس گرفتن تهدیدات و حرف های خود کند. یعنی همان کاری که او میخواهد علیه جبهه حق کند و جبهه حق را وادارد که  حرف خود را پس بگیرد و از مواضع خود عقب بنشیند. یعنی تا جایی که دشمن یا از صحنه محو بشود و یا به صراحت اعتراف کند که از مواضع خود عقب نشسته و در مقام عمل هم نشان دهد که دیگر تهدیدی برای ما نیست. تا آن حد باید پیش رفت یعنی تا موقعی که خطر را کاملا بتوانیم دفع کنیم.
عرض کردم این استقامت کردن، حتی در مواقعی لازم  است که شما اقتداری ندارید. استقامت در برابر دشمنان برای پیغمبر (صلی الله علیه و آله) هزینه های زیادی داشت، حضرت می دانست که چنین استقامتی موجب شکنجه پیروانش می شود، موجب فشار می شود، مجبور می شود شماری از آنها را به منطقه ای دور مهاجرت دهد، مجبور می شود تحریم های سنگینی را که به آنها تحمیل می شود را تحمل کند و سختی هایش را بپذیرد، اما در برابر این فشارها کوتاه نیامد. حضرت می دانست که استقامت هزینه های سنگینی دارد، اما وقتی هدف مقدس است و تکلیف این است که شما باید از عزت اسلام و مسلمین در برابر شرک و کفر دفاع کنید و آن را پیش ببرید باید هزینه بدهید. این سنت خداست که شما اگر چنین استقامتی کنید و از دادن هزینه نهراسید خدا یاری و کمک می کند و لذا نهایتا جبهه حق پیروز است.
به امام حسین(علیه السلام)  هم خیلی می گفتند که آقا به این سفر نروید، خطر دارد برای شما، اگر می خواهید بروید زن و بچه ها را نبرید، مگر ندیدید با پدر و برادر شما چه کردند!! خب اینها می توانست برای امام حسین (علیه السلام)  یک عذر ایجاد کند که حالا که چنین خطراتی وجود دارد تکلیفی متوجه من نیست؛ ولی امام (علیه السلام)  با اینکه می دانست پایان کار چه خواهد بود و چه هزینه های سنگینی در انتظار است، تکلیف خود را اصل قرار داد که اگر بخواهد به این عذرها توجه کند از تکلیف خود باز می ماند.
ما هم امروز باید اینگونه عمل کنیم. یعنی تا موقعی که دشمن برای ما تهدید دارد ما بر مواضع خود استقامت بورزیم. ببینید یک نمونه کوچکش در  فاجعه منا رخ داد- البته این دشمن کوچکتر از آن است که بخواهد برای ما خطری ایجاد کند و آن هم رژیم پلید سعودی است-  و من معتقدم این حرکت عمدی و به قصد ضربه زدن به ما بود؛ در این قضیه دولت موضعی بسیار انفعالی و ذلیلانه گرفت؛ اولا رئیس دولت همان روز اول که این جنایت اتفاق افتاده بود وارد امریکا می شود و حاضر نیست سفر خود را لغو کند و بعد هم وزیر خارجه از موضع ذلتی که دارد می رود و وزیر امور خارجه سعودی او را تحویل نمی گیرد، لذا می روند دست به دامان امیر کویت می شوند از او خواهش می کنند که پیش پادشاه جلاد سعودی واسطه شود اجازه بدهند که وزیر بهداشت ما برای پیگیری قضیه وارد عربستان شود. ببینید چقدر ذلت. و آنها باز هم اینگونه نمی کردند.
تا زمانی که حضرت آقا (حفظه الله تعالی) آن تهدید را نسبت به رژیم سعودی انجام دادند که اگر دست از این عمل برندارند پاسخ ما بسیار کوبنده و قاطع خواهد بود. یک دفعه دیدیم رژیم سعودی عقب نشست، جا زد و اجازه داد. اگر باز می بینیم آنطور که می خواستیم قضیه پیش نرفت به خاطر  مواضع ذلیلانه ای بود که در سیاست خارجی اعمال شد وگرنه نشان داد استقامت چگونه نتیجه می دهد.
الان هم همین است، منتها متاسفانه چون دولتمردان جوی ایجاد کردند و اینگونه مطرح کردند که ما بخاطر استقامت های بی جا باعث شدیم که این تحریم ها و فشارها وارد شود و اگر از مواضع انقلابی خود کوتاه بیاییم و سرسختی نشان ندهیم و مذاکره کنیم، می توانیم تحریم ها را برداریم و اقتصاد را شکوفا کنیم. در واقع دشمن توانست با فضای رسانه ای که در اختیار داشت، در جامعه و در بین بسیاری از اقشار این نکته را جا بیاندازد و بدین ترتیب در محاسبات مردم و مسئولین انحراف و خطا ایجاد کند. لذا حضرت آقا (حفظه الله تعالی) که بنا بر همان استقامت دارند، وقتی دیدند یک چنین گفتمانی رای آورده است دیگر با آن مخالفت نکردند؛ ولی چون می دانستند پایان کار دست خالی بودن است هشدارهای لازم دادند که حداقل اینها را شما مراقبت کنید، اعمال کنید، تا دستاوردی حداقلی داشته باشد، که دیدیم این را هم متاسفانه عمل نکردند. بنابراین باید استقامت کرد و از هزینه های آن نهراسید. غرب بیش از این چه هزینه ای می تواندبر ما تحمیل کند؟ هر آنچه که می توانست بکند با جنگ سخت، با توطئه های تجزیه طلبی، با به میدان آوردن تمام کشورهای مرتجع منطقه بر ضد ما ، با تحریم های گسترده اقتصادی کرده، اما هنوز مردم در وسط میدان مقاومت و استقامت ایستاده اند.
اتفاقا در اواخر دولت دهم بود که خود غربی ها به این نتیجه رسیده بودند که تحریم ها ناکارآمد است و بی فایده بوده؛ یعنی آنها متوجه شده بودند استقامت ما نتیجه داده است. دنبال این بودند یک نوعی از این ناکامی بیرون بیاییند که متاسفانه سیاست غلط این دولت که آمد و با اعلام اینکه آب خوردن ما هم به این مذاکرات بند است و مشکل ریزگردها با مذاکره حل می شود و خزانه ما خالی است، گراهایی به دشمن داده شد و او بر زیاده خواهی های خود و افزودن فشارها تاکید کرد. هرچه از داخل ایران ضعف نشان داده شد و استقامت کمرنگ شد، دیدیم که به تبع آن دستاوردها کمرنگ و کم شد که خودشان هم اذعان کردند که تقریبا هیچ و الان هم می گویند امریکا علاوه بر متن برجام روحش را هم  زیر پا گذاشته و دستشان هم خالی است.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)