۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۱۸ دی ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 1,770
کد خبر:63778
| ف | | |

دکتر رجبی دوانی:

کوتاه آمدن در برابر دشمن موجب گستاخی او شده

در سال های اخیر، با عقب نشینی از این اصل بزرگ که استقامت در برابر خواسته های دشمن و پافشاری بر اصول است، شاهد این هستیم که دشمنان و نظام استکباری به پیروزی خود و به نتیجه رسیدن اهداف خود امیدوار شده اند. تجربه تلخ ۵ سال اخیر که دولت در پی این بود با به فراموشی سپردن ارزش ها و شعارهای انقلابی و الهی و راه آمدن با نظام سلطه، به زعم خود از فشارها و دشمنی های او بکاهد، همه نتیجه عکس داد. یعنی نشان داد عدم استقامت در برابر دشمن، باعث گستاخی بیشتر او و نشان دهنده ضعف و ترس و رعب جبهه خودی در مقابل اوست.

پایگاه تحلیلی مصداق/یکی از موارد مهمی که همواره به عنوان یک راهبرد در برابر زیاده خواهی های استکبار مطرح شده و نقش مهمی در مقابله با دشمن دارد «استقامت» است. این راهبرد که از سیره و بیانات پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و اهل بیت مکرم (علیهما السلام) استخراج شده، همواره مورد تاکید امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده و بارها به مردم و مسئولین توصیه شده است. در همین خصوص و با توجه به اقدامات اخیر جبهه استکبار در حوزه های اقتصادی و امنیتی، گفتگویی با دکتر محمد حسین رجبی دوانی استاد حوزه و دانشگاه داشتیم که شرح آن به پیوست تقدیم می گردد:

یکی از موارد بسیار مهم در سخنان رهبر معظم انقلاب (حفظه الله تعالی) که مثل بسیاری از موارد مطرح شده، توسط نخبگان و خواص مورد غفلت واقع شده، کلیدواژه استقامت است. این مطلب را حضرت آقا (حفظه الله) در سال ۷۵ و در سالروز رحلت حضرت امام رضوان الله علیه در مراسم بزرگداشت حضرت امام بیان می فرمایند و با تاکیدات بسیار بر این مهم، انتظار خودشان را از اهل فکر و اندیشه بیان می دارند که روی این مطلب کار کنند و این مطلب را باز کنند که در سطح جامعه انعکاس پیدا کند. ولی همانطور که عرض کردم متاسفانه مورد غفلت واقع می شود.
حضرت آقا (حفظه الله) مطرح می کنند که امام حسین(علیه السلام) حرکت خود را با استقامت پیشبرد و این استقامت یعنی تن ندادن به خواسته های دشمن و پافشاری بر اصول و ارزش های خود؛ چراکه دشمن می خواهد با فشارهایی که وارد می کند، رعب و وحشت ایجاد کرده و جبهه حق را از مسیری که پیش گرفته عقب براند و او را وادار کند که حرف خود را پس بگیرد. اگرچنین شود، او بر جبهه حق فائق آمده است. لازمه استقامت هم دارا بودن قدرت، حاکمیت و اقتدار نیست. امام حسین( علیه السلام) در استقامتی که از خود نشان داد، فاقد حکومت بود، فاقد یاران به اندازه کافی بود که بخواهد در برابر قدرت یزیدی یک توازنی داشته باشد و یا از پس آن بر بیاید، ولی حضرت از مواضع خود با استقامت عقب ننشست و در حقیقت پیروز شد. اگرچه به ظاهر از نظر سیاسی-نظامی شکست خورده بود؛ اما این امام حسین ( علیه السلام)  بود که با استقامت خویش در برابر استکبار زمانه، منظور خود و اهداف مقدس خویش را پیش برد و پیروز این میدان شد.
البته استقامتی که حضرت آقا(حفظه الله) مطرح می کنند و نمونه مهمی از آن را در سیره امام حسین( علیه السلام) می بینیم، یک دستور و تکلیف قرآنی است که به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) امر شده است. در سوره مبارکه هود آیه  ۱۱۲  آمده است: «فَاستَقِم کَمآ اُمِرتَ»؛ همانگونه که به تو امر شده است باید در این راهی که پیش گرفتی و رسالتی که داری استقامت بجویی؛ خب ما می دانیم که این آیه در دوران مکه نازل شده است، دوره ای که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فاقد قدرت است و حاکمیت در دست قریش است. حضرت خود می فرمایند که این آیه من را پیر کرد. یعنی از بس حضرت استقامت کرد در جهت اجرای دستور خداوند؛ تکلیف خودش هزینه دارد و فرسودگی و فرسایش هم ایجاد می کند، اما نهایتش پیروزی است. من معتقدم استقامتی که به پیامبر در این آیه امر شده است همان «جهاد کبیر» است که در آیه ۵۲ سوره مبارکه فرقان می فرماید «فَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَجَاهِدْهُم بِهِ جِهَادًا کَبِیرًا» با عدم اطاعت در برابر دشمن و استقامت مقابل او با دشمن جهاد کنید آنهم جهاد کبیر؛ جهاد بزرگ.
سراسر اعمال پیامبر عظیم الشأن ما در دوران رسالت خود در مکه جهاد کبیر است که همراه با استقامت در برابر دشمن و خواسته های آن شکل گرفته و خود را نشان داده است، لذا ما می بینیم پیامبر عظیم الشان اسلام، با همین استقامت گسترده خود کاری می کند که طرح ها و توطئه های دشمن نقش بر آب می شود. با اینکه دشمن قدرتمند است، دست برتر را دارد، ولی اوست که مجبور می شود که دائم سیاست های خود را عوض کند، چون با تدابیر پیامبر مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و استقامت آن وجود مقدس، این سیاست ها ناکام و نقش بر آب می شود. این است که در نهایت می بینیم پیامبر بزرگوار ما پیروز این میدان مبارزه است تا جایی که دشمن وقتی از پس حضرت رسول(ص)  و استقامت او برنمی آید، تصمیم به قتل حضرت می گیرند. که آن وجود مقدس به مدینه مهاجرت می کنند فضای دیگری ایجاد می شود دولت اسلام شکل می گیرد و از این به بعد است که دیگر حضرت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)  در موضع قدرت قرار می گیرد و شرک و استکبار رو به ضعف می رود و نهایتا ۸ سال بعد بزرگترین پایگاه شرک که مکه بود، به دست اسلام آزاد می شود و آنها هستند که از عرصه سیاسی و اجتماعی کلا خارج می شوند و اسلام حاکمیت خود را بر کل سرزمین جزیره العرب انتشار می دهد و تسلط پیدا می کند.
این درس قرآنی که در درجه اول پیامبر عظیم الشأن ما عامل به آن بود و به خوبی نشان داد که می توان با استقامت، ولو  ضمن نداشتن قدرت، در برابر استکبار ایستاد و اهداف عالی خود را پیش برد و همچنین وجود مقدس امام حسین (علیه السلام)  که در یک مقابله ای نابرابر با دشمنی که همه ی امکانات را در اختیار داشت و می خواست امام را وادارد که از مواضع خود عقب بنشیند و این حاکمیت پلید را به رسمیت بشناسد ولی حضرت یک قدم کوتاه نیامد و چنان استقامتی کرد که حماسه کربلا و روز عاشورا آفریده شد، برای ما یک نمونه ای عالی از درس استقامت را به ارمغان داشت.
نظام مقدس جمهوری اسلامی از بدو پیدایش با دشمنی های کینه توزانه استکبار جهانی و در راس آن، امریکای پلید جنایتکار مواجه شد و با استقامتی که نظام و رهبری نظام در دوره حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و بعد حضرت آقا (حفظه الله تعالی) نشان دادند، توطئه های دشمن یکی بعد از دیگری نقش بر آب شد. تمام تلاش دشمن بر این بود که ما را از آن اصول و اهداف و آرمانهای انقلابی دور کند و این فشارها هم برای این بود که مار ا به یک کشوری حداقل خنثی تبدیل کند که فاقد تاثیر گذاری در عرصه های سیاسی و اجتماعی جهانی باشد. چه در منطقه، چه در سطح جهان؛ و تا به حال دشمن موفق نشده است.
متاسفانه در سال های اخیر، با عقب نشینی از این اصل بزرگ که استقامت در برابر خواسته های دشمن و پافشاری بر اصول است، شاهد این هستیم که دشمنان و نظام استکباری به پیروزی خود و به نتیجه رسیدن اهداف خود امیدوار شده اند. تجربه تلخ ۵ سال اخیر که دولت در پی این بود با به فراموشی سپردن ارزش ها و شعارهای انقلابی و الهی و راه آمدن با نظام سلطه، به زعم خود از فشارها و دشمنی های او بکاهد، همه نتیجه عکس داد. یعنی نشان داد عدم استقامت در برابر دشمن، باعث گستاخی بیشتر او و نشان دهنده ضعف و ترس و رعب جبهه خودی در مقابل اوست. لذا هربار که  دولت در برابر دشمن کوتاه آمد، گستاخی های او را نادیده گرفت  و عهد شکنی های اورا توجیه کرد، دشمن گستاخ تر شد، تهدیدات خود را بیشتر کرد، حتی بر تحریم ها افزود و بطلان یک چنین منطقی را که می توان با چشم پوشی بر ارزش ها و اصول خود با نظام استکباری کنار آمد و شر او را دفع کرد، ثابت نمود و ثابت شد که راه پیشبرد اهداف انقلابی همان استقامتی است که در قرآن تاکید شده و پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام حسین(علیه السلام)  به این مهم عمل کردند ودر دوران حضرت امام (رضوان الله علیه) و هر آنجا که ما به تدابیر و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) عمل کردیم، نتیجه آن را که خواری جبه باطل بود، دیدیم.
من فراموش نمی کنم در دهه ۷۰ ، زمانی بود که اروپا راجع به آن دادگاه میکونوس و مسائلی که ایجاد کرده بود اتهامی به ایران زده بود و عنوان کردند که تمام سفرای خودشان را از ایران فرا می خوانند. دولت وقت که به اصطلاح سازندگی خوانده می شد و مانند این دولت، بنایش بر سازش و کنار آمدن با جریان استکباری بود در این عرصه یه مقداری جا زده بود. حضرت آقا (حفظه الله تعالی) از این فراخوانی سفرا که در عرف دیپلماتیک معنی مهمی می دهد و نشان دهنده فشار و ایجاد تضییقات به طرف مقابل است نه تنها نهراسیدند، بلکه فرمودند بروند و ما از این مسئله هیچ هراسی نداریم و بر مواضع خود استواریم. جالب این است که چون دولت آلمان چنین حرکتی را کلید زده بود، بعد از مدتی که استقامت حضرت آقا (حفظه الله تعالی) جواب داد و این دولت ها پنهانی اعلام کردند که ما حاضریم سفرامان را برگردانیم و روابط را از سر بگیریم، حضرت آقا این را علنی کردند و اروپا تحقیر شد که با ذلت  از آن مواضع خود عقب نشستند، بعد هم با استحکام فرمودند سفیر آلمان باید آخرین سفیری باشد که بر می گردد. یعنی اینکه دولت دشمنی که چنین حرکتی را علیه ما آغاز کرد باید تاوانش را هم بدهد. آنها خواستند ما را به ضعف بکشانند استقامت حضرت آقا (حفظه الله تعالی) ذلت را به خودشان تحمیل کرد و آلمان که چنین حرکتی را کلید زده بود بیش از همه تحقیر شد.
متاسفانه ما شاهد بودیم دولتمردان ما و سیاسیون ما با ابزار شعاری عقلانیت و خردگرایی، ذلت را به عنوان یک سیاست تئوریزه می کنند و باعث می شوند آن استقامتی که دستور قرآنی است نادیده گرفته شود. در نتیجه آن هم که تهدیدات دشمن بیشتر شده، برای اینها به عنوان یک عبرت تلقی نمی شود و باز هم عقب می نشینند. کما اینکه دیدیم در ماجرای رسوای برجام، چگونه امتیازات نقدی داده شد و رهنمودهای رهبر که تاکید فراوان داشتند اینها دشمن هستند، بدعهد هستند، از پشت خنجر می زنند، مراقب باشید و تاکید کردند که اگر امتیازی می دهید همزمان با امتیاز گرفتن باشد چون به اینها هیچ اعتمادی نیست، فریب لبخندهاشان را نخورید، ولی دیدیم دولتمردان ضعیف النفس ما با ساده لوحی، حداقل اگر بخواهیم بگوییم با ساده لوحی، در برابر این دشمن قراردادی را امضا کردند و امتیازات گسترده نقدی را پیشاپیش دادند و امتیازهای نسیه گرفتند. که همان را هم دشمن نمی خواهد بدهد و حتی گستاخ تر شده و می گوید می خواهیم در ارتباط با توان موشکی شما هم صحبت کنیم.
من اخیرا در فضای مجازی با خبری برخورد کردم که یکی از این آقایان تیم مذاکره کننده گفته ما راجع به توان موشکی مذاکره نمی کنیم ولی گپ می زنیم و حتی گفته با سفیر آلمان در این خصوص گپ زدم! این همان آقایی است که اگر این حرف درست باشد وقتی دشمن گستاخانه می گفت ما باید بیاییم مراکز نظامی ایران را بازدید کنیم از موضع حقارت و ذلت می گفت طوری نیست وقتی می آیند ما یک پارچه ای می اندازیم روی تاسیسات و دستگاه هایی که محرمانه است که نبینند!! که با برخورد تند و محکم  و قاطع رهبری مواجه شدند که فرمودند به احدی اجازه نخواهیم داد از مراکز نظامی ما بازدید کنند. حالا همان فرد آمده از موضع ذلت با عقب نشینی های پی در پی می گوید که راجع به توان موشکی گپ زدیم. حال اینکه حضرت آقا (حفظه الله تعالی) فرمودند به هیچ وجه چنین چیزی قابل مذاکره نیست.من معتقدم باید یک چنین اصلی- که قرآنی است، سیره نبوی است، سیره اهل بیت(علیهم السلام)  بوده و حضرت آقا آن را به این زیبایی تبیین کردند ولی متاسفانه مورد توجه سیاسیون غافل و مرعوب قرار نگرفت-  مجددا احیا شود و کسانی که صلاحیت ندارند برای این ملت مقاوم و با استقامت، که تا به حال با همین استقامت دشمن را عقب نشانده اند، در سطح دنیا نمایندگی کنند، کنار روند و بیش از این ضعف  و ذلت خود را به نام نمایندگان این مردم تمام نکنند و این نیازمند یک عزم بزرگی است که با توجه به این شواهد تاریخی و قرآنی، باید جلوی یک چنین روش غلط و ضد قرآنی و ضد تعالیم دینی توسط مدعیان نمایندگی از این ملت گرفته شود.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)